Ministrstva za okolje in prostor (MOP), za finance (MF) in za javno upravo (MJU) so skupaj s Skupnostjo občin Slovenije (SOS), Združenjem občin Slovenije (ZOS) in Združenjem mestnih občin Slovenije (ZMOS) pripravila usklajena sistemska priporočila za izboljšanje sistema odmere nadomestila za uporabo stavbnega zemljišča (NUSZ).
Namen sistemskih priporočil je odprava neusklajenosti občinskih Odlokov o NUSZ ter uskladitev podatkov z REN (218.c in 218.č člen ZGO-1) z namenom postopnega prehoda na novo obdavčitev.
Rezultati analiz sistema NUSZ nakazujejo potrebo po določenih izboljšavah, da bi občine lahko povečale priliv prihodkov v občinske proračune in sorazmerno obdavčile zavezance.
Iz priporočil med drugim sledi tudi to, da:
- Občinam za izboljšanje sistema NUSZ ni nujno potrebno sprejemanje novih občinskih odlokov, temveč stanje lahko uskladijo z uporabo podatkov uradnih javnih evidenc in izboljšavo le-teh.
- Za ureditev evidence naj občine uporabljajo enolične identifikatorje nepremičnin, kot so določeni v predpisih o evidentiranju nepremičnin, s tem pa omogočijo zavezancem, da lahko preverjajo pravilnost odmere NUSZ. Dolgoročni cilj je tudi poenotenje evidenc o nepremičninah, saj tekom odmere NUSZ lahko občine aktivno sodelujejo pri izboljšanju pravilnosti podatkov v REN. Priporoča se, da se v ta postopek vključi tudi zavezance.
- Če občine menijo, da so v njihovih evidencah podatki boljši oz. natančnejši kot so v REN, naj o tem obvestijo GURS.
- Občine odlokov, ki so bili razveljavljeni z Zakonom o davku na nepremičnine in so bili na podlagi odločbe US RS, št. U-I-313/13-86 z dne 21.3.2014, vrnjeni v uporabo, ne spreminjajo ali dopolnjujejo, lahko pa v povezavi z 58. členom Zakona o izvrševanju proračunov RS za leti 2016 in 2017 sprejemajo nove odloke. Občine lahko sprejemajo nove sklepe o določitvi vrednosti točk ali spreminjajo oziroma dopolnjujejo obstoječe sklepe, če za to obstaja izrecna druga veljavna podlaga (Statut Občine).
- Občine določajo območja, za katera se odmerja in plačuje NUSZ tako, da so izpolnjena določila 218. do 218.b člena ZGO-1 v povezavi z 58. členom ZSZ.
- Občine naj preverijo skladnost svojih odlokov z veljavnimi predpisi in pri tem upoštevajo tudi obstoječo ustavno sodno prakso na tem področju.
- Občine naj v občinskih odlokih ne določajo oprostitev, za katere ni ustrezne zakonske podlage.
Občinam ponujamo rešitev posodobitve podatkov, ki je popolnoma skladna s priporočili ministrstev:
- uporabimo podatke uradnih evidenc,
- omogočimo prikazovanje enolične identifikacije stavbnih zemljišč,
- omogočimo avtomatizirano javljanje posodobitve podatkov REN na GURS,
- s pravilnim vodenjem pritožb omogočimo, da so zavezanci vključeni v zajem in potrditev podatkov,
- pri spreminjanju občinskih Odlokov pomagamo z analizami in simulacijami (simulacija števila točk komunalne opremljenosti, simulacija vrednosti letne točke, simulacija spremembe območij, ipd.) ter večletnimi izkušnjami iz tega področja.
Več o naši ponudbi najdete tukaj.
Sistemska priporočila občinam preberite tukaj (vir SOS).